№100: Про стан виконання районної програми «Вчитель» на 2014-2020 роки

КІРОВОГРАДСЬКА РАЙОННА РАДА
СЬОМА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ


РІШЕННЯ

від «18» серпня 2016 року, № 100

м. Кіровоград

 

Про стан виконання районної
програми «Вчитель» на 2014-2020 роки

Керуючись пунктом 16 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до законів  України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», на виконання рішення двадцять третьої сесії шостого скликання Кіровоградської обласної ради від 20 вересня 2013 року № 506 «Про затвердження обласної програми «Вчитель» на 2014-2020 роки», рішення двадцять п’ятої сесії  шостого скликання Кіровоградської районної ради від 20 грудня 2013 року № 269 «Про затвердження районної програми «Вчитель» на  2014-2020 роки»

РАЙОННА РАДА ВИРІШИЛА:

1. Інформацію начальника відділу освіти, молоді та спорту Кіровоградської районної державної адміністрації Крамаренко С.В. про стан виконання районної програми «Вчитель» на 2014-2020 роки взяти до відома.   

2. Вважати стан виконання районної програми «Вчитель» задовільним.

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань бюджету, фінансів та інвестиційної політики, з питань освіти, культури, охорони здоров’я, спорту, молодіжної політики та соціального захисту населення.

 

 

Голова районної ради
С. КАДИГРОБ

 

ІНФОРМАЦІЯ
про стан виконання районної програми «Вчитель» на 2014-2020 роки

Районна програма «Вчитель» була затверджена рішенням сесії Кіровоградської районної ради від 20.12.2013  року № 269 на період з 2014 по 2020 роки.  Програма є різнобічною, охоплює комплекс питань, спрямованих на розв’язання проблем, пов’язаних з підготовкою, професійною діяльністю та післядипломною освітою педагогічних працівників.

Програму розбито на 2 етапи виконання: І етап – 2014-2017 роки, ІІ етап – 2018-2020 роки.

Метою та основними завданнями районної програми визначено невідкладні та перспективні заходи щодо реалізації основних напрямків модернізації системи освіти району з урахуванням вимог сучасного інформаційно-технологічного суспільства, умов професійної самореалізації педагогічних працівників та утвердження їх високого соціального статусу.

Досягти цієї мети передбачається шляхом вирішення наступних основних завдань:

  • оптимізація кадрового забезпечення навчальних закладів району;
  • оновлення змісту і форм професійної діяльності педагогічних працівників, удосконалення системи післядипломної освіти;
  • підвищення ролі вчителя у формуванні громадянського суспільства;
  • підвищення рівня соціально-економічного і фінансового забезпечення підготовки педагогічних працівників, їх професійної діяльності та післядипломної освіти.

На виконання даної програми діяльність відділу освіти, молоді та спорту  спрямована на створення належних умов щодо роботи з керівниками та педагогічними працівниками з підготовки нового покоління освітян.

Станом на теперішній час в районі  функціонує 30 загальноосвітніх навчальних закладів, з  них:  16 загальноосвітніх  шкіл І-ІІІ ступенів, 1 школа – І-ІІ ступенів, 1 заклад – НВК І ступеня,  12- навчально-виховних комплексів І-ІІІ ступенів. Всього навчанням в загальноосвітніх закладах району охоплено 2925 учнів. В районі функціонує позашкільний навчальний заклад  –   Центр дитячої та юнацької творчості.

У 30 загальноосвітніх навчальних закладах району працює 602 педагога, з них: 47 – молоді спеціалісти зі стажем роботи до трьох років (8%), 56 – пенсіонери (9 %).

Якісний склад педагогічних працівників за освітою протягом 2014 та 2015 років стабільний: 98 % вчителів мають вищу педагогічну освіту, по 1 % – базову вищу та неповну вищу освіту. В розрізі кваліфікаційних категорій та педагогічних звань ситуація наступна:

–  2014 рік: вчителів вищої кваліфікаційної категорії – 41 %, спеціалістів першої кваліфікаційної категорії – 15 %, вчителів другої кваліфікаційної категорії – 16 %, спеціалістів – 28 %, педагогів з педагогічним званням «старший вчитель» – 28 %,  зі званням «вчитель-методист» – 4,5 %;

– 2015 рік: вчителів вищої кваліфікаційної категорії – 40 %, спеціалістів першої кваліфікаційної категорії – 18 %, вчителів другої кваліфікаційної категорії – 18 %, спеціалістів – 24 %, педагогів з педагогічним званням «старший вчитель» – 27 %,  зі званням «вчитель-методист» – 4 %.

  У відділі освіти, молоді та спорту на постійному контролі перебуває питання забезпечення навчальних закладів району педагогічними кадрами відповідно до перспективної потреби. В районі сформована система педагогічної професійної орієнтації та якісного відбору випускників шкіл до вищих навчальних закладів педагогічного напрямку. На виконання Указу Президента України від 19.03.1999 № 262 «Про державну підтримку фахівців для сільської місцевості», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 № 1159 «Про підготовку фахівців для роботи в сільській місцевості», відділ освіти, молоді та спорту Кіровоградської районної державної адміністрації забезпечує цільове  направлення осіб, які постійно проживають у сільській місцевості, на денну цільову форму навчання  за необхідними спеціальностями до КДПУ імені В. Винниченка та Олександрійського педагогічного коледжу імені В. Сухомлинського.        Протягом  2014 року видано 14 цільових направлень, з яких вступило 50 % абітурієнтів, у  2015 році відділом освіти, молоді та спорту було видано 15 цільових направлень ( відсоток вступу складає 60 %). Постановою Кабміну від 11.05.2016 р. № 333 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» відмінено цільовий вступ випускників загальноосвітніх навчальних закладів до вищих навчальних закладів України. В зв’язку з цим у 2016 році видача цільових направлень відділом освіти, молоді та спорту не здійснювалася. 

За попередніми  комплектаціями шкіл  станом на  червень щороку визначаються вакантні посади, які закриваються силами цільовиків району та іншими випускниками педагогічних ВУЗів країни станом на 01 вересня.

Як наслідок, щороку поновлюється якісний та кількісний склад педагогічних працівників.  Всі  молоді спеціалісти призначаються на посади відповідно до набутого фаху, педагогічне навантаження узгоджується з кожним особисто у письмовій формі.

Слід зазначити, що працевлаштування молодих спеціалістів проводиться пріоритетно за місцем проживання молодих педагогів,  що створює додаткові комфортні умови для становлення молодого вчителя, дозволяє в необмежений позаурочний час співпрацювати з досвідченими колегами, готуватися до уроків, опрацьовувати фахову літературу в бібліотеці школи тощо.

Крім того, відділом освіти, молоді та спорту Кіровоградської райдержадміністрації здійснюється роз’яснювальна робота щодо можливості одержання одноразової грошової допомоги випускниками вищих педагогічних навчальних закладів, які закінчили навчання  та уклали на строк не менше як три роки договір про роботу у загальноосвітніх навчальних закладах району і прибули до місць роботи відповідно до діючого законодавства. У 2014 році 11 молодих спеціалістів району оформили документи та одержали таку допомогу на базі Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка в розмірі 5150 грн. на особу, у 2015 року 6 молодих вчителів одержали таку допомогу кошти в розмірі 5800 грн. на особу.

Відділ освіти, молоді та спорту співпрацює з КДПУ імені В. Винниченка в напрямку проходження педагогічної практики студентами-цільовиками Кіровоградського району за місцем майбутнього працевлаштування.

В районі здійснюється систематична робота в напрямку професійно-педагогічної адаптації молодих спеціалістів. Становлення молодих фахівців відбувається через тісну співпрацю з адміністрацією навчальних закладів, наставниками. Досвідчені педагоги вчать початківців прийомам аналізу та самоаналізу уроків й позакласних заходів, вмінню бачити й аналізувати недоліки у власній роботі, використовувати новітні освітні технології тощо.

 З метою якісного забезпечення процесу адаптації та становлення молодих педагогів при інформаційно-ресурсному методичному центрі відділу освіти, молоді та спорту постійно працює «Школа молодого вчителя», на заняттях якої розглядаються питання особливостей стажування молодих фахівців, вимоги до планування та проведення сучасного уроку, рекомендації щодо підготовки до уроків та позакласних заходів, різноманітність форм навчальної діяльності учнів в умовах диференційованого навчання,  новітні освітні технології, поєднанням різних моделей навчання. Крім того, щороку відділом освіти, молоді та спорту проводиться конкурс серед молодих спеціалістів району «Педагогічна надія» з метою розкриття талантів молодих педагогів району, їх згуртування, прояву своїх творчих та педагогічних здібностей.

Протягом 2014 та 2015 років керівники та педагогічні працівники навчальних закладів району знайомилися з питаннями діючої законодавчої бази галузі «Освіта» в рамках проходження курсів підвищення кваліфікації при комунальному закладі «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського», а також на районних семінарах-практикумах керівників навчальних закладів. У 2014 році курси підвищення кваліфікації пройшли 180 педагогів. У 2015 році – 192 вчителя.

Відділ освіти, молоді та спорту постійно здійснює активну роботу щодо залучення освітян до участі в різних формах методичної роботи, представницьких заходах як на районному, так і на обласному, всеукраїнському, міжнародному рівнях.

Протягом 2014 року на базі відділу освіти, молоді та спорту та закладів освіти району упродовж навчального року проведено 11 нарад для керівників навчальних закладів, заступників директорів з НВР та заступників директорів з ВР,  55 навчальних семінарів, 47 засідань творчих, проблемних груп, 12 засідань консультпунктів, випереджувальні консультації з питань проведення державної підсумкової атестації та підготовки учнів до ЗНО та інші.

У 2015 році на базі інформаційно-ресурсного методичного центру та закладів освіти району проведено 13  нарад для керівників навчальних закладів, заступників директорів з НВР та заступників директорів з ВР; 49 навчальних семінарів, з них: 9 інтернет-семінарів, 6 інтернет-конференцій;  41 засідання творчих, динамічних груп,  2 веб-квести, засідання консультпунктів, випереджувальні консультації з питань проведення державної підсумкової атестації та підготовки учнів до ЗНО та інші.

Розвитку творчості педагогів сприяють конкурси фахової майстерності, зокрема, Всеукраїнський конкурс «Учитель року». У 2014 році лауреатами обласного туру Конкурсу стали 3 педагоги району: Сергієнко Ю. Г. та Гулак С. В. (Іванівський НВК) та Відіборенко І. В. (Веселівський НВК).

У 2015 році лауреатами обласного туру Конкурсу стали теж 3 педагоги району. З них – Курлова О.М., вчитель Первозванівської ЗШ І-ІІІ ступенів, стала дипломантом Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2016» в номінації «Математика» та посіла 5 місце серед найкращих математиків України.

На постійному контролі відділу освіти, молоді та спорту знаходиться питання матеріального стимулювання праці педагогів району через виплату їм щорічної грошової винагороди за сумлінну працю та 20 %-вої надбавки за престижність праці. Так, у 2014 році грошова винагорода була виплачена в сумі 576,6 тис. грн., надбавка за престижність праці в сумі 3130,1 тис. грн.; у 2015 році грошова винагорода виплачена в сумі 1213,5 тис. грн., надбавка за престижність праці – 3380,6 тис. грн. Крім того, щороку кращі педагоги району за наслідками роботи протягом навчального року відзначаються районною педагогічною премією імені С.Г. Максютіна. У 2014 році відзначено педагогів на загальну суму 2 тис. грн., у 2015 році – на загальну суму 12 тис. грн.

Відділ освіти, молоді та спорту постійно працює над питанням підвищення ролі вчителя у формуванні громадянського суспільства. Питання популяризації знань з родинної педагогіки, взаємозв’язку сім’ї та школи, формування здорового способу життя знаходяться на постійному контролі в кожному загальноосвітньому навчальному закладі району в рамках виконання річного плану роботи закладу. Крім того, виховні плани навчальних закладів передбачають протягом навчального року організацію та проведення різноманітних виховних заходів за цими напрямками. Молодих вчителів залучають до проведення батьківського лекторію, родинних свят тощо.

Навчальні заклади району тісно співпрацюють з громадськими організаціями в різних напрямках з метою посильної допомоги у  розв’язанні актуальних освітянських проблем. Шестеро керівників ЗНЗ району є головами місцевих громадських організації, що в свою чергу допомагає їм у вирішенні питань здійснення ремонтів, заміни вікон тощо.

Таким чином, в рамках виконання районної програми «Вчитель» слід відмітити позитивні напрямки діяльності відділу освіти, молоді та спорту щодо оптимального задоволення потреб і запитів освітян району в підвищенні їх теоретичного і методичного рівнів, готовності до викладання навчальних предметів за новими програмами і підручниками в умовах реформування освіти, підготовки до участі в зовнішньому незалежному оцінюванні знань випускників навчальних закладів нашого району. 

 

Начальник відділу освіти, молоді та спорту
С. Крамаренко