№361: Про стан виконання районної програми по реалізації в районі Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року за 2014 рік та І півріччя 2015 року

КІРОВОГРАДСЬКА РАЙОННА РАДА
ТРИДЦЯТЬ П’ЯТА СЕСІЯ ШОСТОГО СКЛИКАННЯ


РІШЕННЯ

від «7» серпня 2015 року, № 361

м. Кіровоград

 

Про стан виконання районної
програми по реалізації в районі
Національного плану дій щодо
реалізації Конвенції ООН про права
дитини на період до 2016 року
за 2014 рік  та  І півріччя  2015 року

Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши інформацію начальника служби у справах дітей районної державної адміністрації Черненко С.А., про стан виконання районної програми по реалізації в районі Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до  2016 року, затвердженої рішенням сесії районної ради від 11 березня 2011 року № 46, за  2014 рік та І півріччя 2015 року

РАЙОННА РАДА ВИРІШИЛА:

1. Інформацію начальника служби у справах дітей районної державної адміністрації Черненко С.А. про стан виконання районної програми по реалізації в районі Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року, затвердженої рішенням сесії районної ради від 11 березня 2011 року № 46, за 2014 рік та І півріччя 2015 року взяти до відома.

2. Відзначити, що протягом 2014-2015 років районною державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування вжито комплекс заходів, спрямованих на забезпечення реалізації завдань районної програми по реалізації в районі Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року.

3. Районній державній адміністрації продовжити роботу щодо організації виконання районної програми по реалізації в районі Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року протягом 2015 року.

4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань освіти, культури, охорони здоров’я, спорту, молодіжної політики та соціального захисту населення.

 

 

Заступник голови районної ради
Т. Маліцька

 

 

 

Інформація
«Про стан виконання районної програми по реалізації в районі Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року за 2014 рік та І півріччя 2015 року »

 

Шановні члени президії! Шановні депутати районної ради та запрошені!

На виконання рішення Кіровоградської обласної ради від 01 грудня 2012 року №30 «Про обласну програму по реалізації в районі Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року» у районі прийнята районна програма по реалізації в районі Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року, затверджена рішенням сесії районної ради від 11 березня 2011 року № 46.

Ресурсне забезпечення районної програми по реалізації в районі Національного плану дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року

Обсяг коштів, які були заплановані на виконання програми

2014 рік

2015  рік

план

(грн.)

використано

(грн.)

 план

(грн.)

використано

(грн.)

ВСЬОГО

18000

9100

25200

14800

Крім того на клопотання служби у справах дітей щодо виконання програм і заходів Служби були додатково виділені кошти у сумі 15100 грн. (кредиторська заборгованість за минулий рік) та 3600 грн. на здійснення нічних рейдів “Дискотека без бруду”.

1. Методичне забезпечення органів, які займаються захистом прав дітей 

Налагоджена співпраця служби у справах дітей районної державної адміністрації та виконкомів сільських рад щодо соціально-правового захисту безпритульних і бездоглядних дітей, соціалізації, реабілітації та адаптації в суспільстві. Діє колегія служби у справах дітей Кіровоградської районної державної адміністрації, яка створена для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції служби. При виконкомах сільських рад працюють комісії (інспекції) у справах неповнолітніх, при кожному навчальному закладі – рада профілактики правопорушень.

В рамках реалізації   Кіровоградським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді укладено договори та угоди про співпрацю з центральною районною лікарнею, управлінням соціального захисту населення районної державної адміністрації, кримінально-виконавчою інспекцією, міськрайонним центром зайнятості, районним відділом УМВС України у Кіровоградській області.

З метою координації зусиль усіх зацікавлених сторін щорічно розробляється та затверджується план спільних заходів служби у справах дітей районної державної адміністрації, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Кіровоградського РВ УМВС України в Кіровоградській області по запобіганню та профілактиці дитячій бездоглядності, злочинності і правопорушень серед дітей на поточний рік, хід виконання якого аналізується на засіданнях колегії служби у справах дітей районної державної адміністрації.

При відділі освіти районної державної адміністрації діє комплексний позашкільний навчальний заклад – Кіровоградський районний центр дитячої та юнацької творчості, при якому працюють 104 різнопрофільні гуртки. До гурткової роботи протягом 2014-2015 навчальних років було залучено 1976 учнів з малозабезпечених, багатодітних сімей та підлітків, схильних до правопорушень.

З метою надання органам місцевого самоврядування практичної, методичної та консультаційної допомоги з питань соціального захисту дітей та профілактики правопорушень серед них, службою у справах дітей районної державної адміністрації   в грудні 2014 року було проведено один методично-практичний семінар, на якому  розглянуті питання:  «Про облік дітей, які проживають у сім’ях, що опинилися в складних життєвих обставинах», «Виявлення та тимчасове влаштування дітей, які залишилися без батьківського піклування», «Про вилучення дітей із сім’ї, де існує загроза їх життю та здоров’ю», «Про розвиток сімейних форм виховання». Протягом І півріччя 2015 року представники служби були запрошені на виконкоми  сільських рад для вирішення наступних питань: «Про розвиток сімейних форм виховання», «Про ефективність виконання опікуном своїх обов’язків та припинення опіки», «Про вилучення дітей із сім’ї, де існує загроза їх життю та здоров’ю».

2. Запобігання бездоглядності та правопорушення дітей і створення умов для їх соціальної реабілітації 

Як показала практика, найбільш ефективними заходами попередження дитячої бездоглядності, профілактики негативних проявів серед дітей є проведення профілактичних рейдів службою у справах дітей районної державної адміністрації спільно з районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та кримінальною міліцією у справах дітей  Кіровоградського РВ УМВС України в Кіровоградській області.

Здійснено заходів:

Протягом 2014 року

Протягом І півріччя 2015 року

Проведено рейди «Діти вулиці», «Вокзал», «Канікули», «Дискотека без бруду»

40

27

За результатами рейдів:

 

 

складено актів обстеження матеріально-побутових умов проживання сімей;

86

62

ознайомлено батьків із законодавством України щодо обов’язків батьків по утриманню, вихованню та навчанню неповнолітніх дітей та попереджено про адміністративну, кримінальну відповідальність та можливість позбавлення батьківських прав;

80

27

ініційовано притягнень до адміністративної відповідальності згідно зі ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення за невиконання батьківських обов’язків;

16

6

позбавлено батьківських прав відповідно до ст. 164 Сімейного кодексу України;

25

3

відібрано дітей у батьків без позбавлення їх батьківських прав відповідно до ст. 170 Сімейного кодексу України

4

4

Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства», «Про місцеве самоврядування в Україні» та розпорядження голови Кіровоградської районної державної адміністрації від 25 квітня 2005 року № 198-р «Про забезпечення дотримання вимог Закону України «Про охорону дитинства» у районі» виконавчими комітетами сільських рад Кіровоградського району прийнято рішення про обмеження перебування дітей у нічний та вечірній час в місцях масового відпочинку.

Так, протягом 2014 року службою у справах дітей районної державної адміністрації спільно з районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та Кіровоградським РВ УМВС України в Кіровоградській області, відділом освіти районної державної адміністрації  здійснено 4 рейди «Дискотека без бруду» на території Миколаївської, Обознівської, Аджамської, Гаївської, Бережинської, Покровської, Первозванівської, Соколівської, Федорівської, Степової, Вільненської, Крупської, Веселівської, Грузьківської, Клинцівської сільських рад. В ході рейдів виявлено 8 неповнолітніх, які перебували в розважальних закладах в нічний час без супроводу дорослих та 1 неповнолітній у стадії сп’яніння. З дітьми та їх батьками проведена профілактична робота. Перевірено 5 сільських будинків культури,  5  магазинів та  9 кафе-барів.

 Службою у справах дітей районної державної адміністрації спільно з кримінальною міліцією у справах дітей Кіровоградського РВ УМВС України в Кіровоградській області, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за 2014/2015 навчальний рік проведено профілактичні бесіди з питань профілактики правопорушень та скоєння злочинів серед неповнолітніх з учнями: Катеринівської, Іванівської, Вишняківської, Крупської, Бережинської, Володимирівської, Гаївської, Калинівської, Клинцівської, Олексіївської, Оситнязької, Покровської, Соколівської та Червоноярської загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів, а також, Назарівського, Грузьківського, Великосеверинівського, Веселівського, Високобайрацького, Володимирівського, Могутненського, Созонівського, Степового та Федорівського НВК І-ІІІ ступенів.

В навчальних закладах району систематично проводяться тижні (декади, місячники) правових знань. При школах району працюють ради профілактики правопорушень, систематично проводиться робота з учнями, що потребують особливої педагогічної уваги. За учнями, що знаходяться на внутрішкільному обліку, закріплені громадські наставники.

Значна роль в організації профілактично-просвітницької роби з неповнолітніми, схильними до правопорушень, належить психологічній службі району в складі 19 практичних психологів та 9 соціальних педагогів, які організовують індивідуальні і групові форми з учнями «груп ризику» з використанням елементів програми «Крок за кроком», «Рівний-рівному», «Діалог» та здійснюють вивчення психологічних особливостей учнів з метою сприяння розвитку творчих здібностей, залучення дітей з девіантною поведінкою до гурткової роботи.

За 2014/2015 навчальний рік проведено профілактичні бесіди з учнями Бережинської, Аджамської, Гаївської, Первозванівської та Покровської загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів.

3. Заходи з охорони прав та інтересів неповнолітніх 

Важливим напрямком діяльності є робота з сім’ями, що опинилися в складних життєвих обставинах. Дана категорія сімей – це та проблема, що потребує свого розв’язання, оскільки сім’я – найперший фактор соціалізації дитини. Службою у справах дітей районної державної адміністрації ведеться облік дітей, які виховуються у сім’ях, що опинилися у складних життєвих обставинах. Станом на 01 липня 2015 року на обліку перебуває 85 дітей, які виховуються у 36 сім’ї. На кінець  2014 року  на обліку перебувало 91 дитина, яка виховувалася в 44 сім’ях.

Відповідно до Кодексу законів України Про працю службою у справах дітей районної державної адміністрації протягом 2014 року було здійснено 5 перевірок дотримання вимог чинного законодавства щодо використання умов праці неповнолітніх. Виконавчими комітетами сільських рад Кіровоградського району щоквартально до служби у справах дітей районної державної адміністрації подаються довідки щодо працевлаштування неповнолітніх.

З початку 2015 року служба у справах дітей має право проводити  перевірки дотримання вимог чинного законодавства щодо використання умов праці неповнолітніх тільки у разі надходження скарги. Про працевлаштування неповнолітнього на території сільської ради Кіровоградського району виконавчий комітет сільської ради негайно повідомляє про це службу у справах дітей районної державної адміністрації.

З метою створення позитивного інформаційного поля та виховного середовища запобіганню впливу на свідомість дітей інформації негативного спрямування відділом освіти, службою у справах дітей районної державної адміністрації, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді надаються матеріали для висвітлення у газеті Кіровоградської районної ради та районної державної адміністрації «Зоря».

4. Поширення сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування 

На сьогоднішній день пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування є сімейні форми влаштування. Службою у справах дітей районної державної адміністрації ведеться первинний облік дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Службою у справах дітей районної державної адміністрації здійснюється виявлення дітей, які залишились без батьківського піклування, вживаються заходи щодо їх тимчасового влаштування, забезпечується збір та підготовка документів для надання дитині відповідного статусу. На підставі зібраних документів приймається рішення, яке оформлюється наказом  про взяття її на первинний облік.

Станом на 01 липня 2015 року на первинному обліку служби перебуває 160 дітей даної категорії. Сімейними формами охоплено 140 дітей, що становить 87.5 % від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Під опікою/піклуванням громадян перебувають 105 дітей даної категорії.

На первинний облік у 2014 році поставлено 36 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за І півріччя 2015 року  9 дітей.

На місцевому обліку з усиновлення в службі у справах дітей районної державної адміністрації перебуває 47  дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

З первинного обліку  усиновлено у  2015 році 2 дитини громадянами України, за 2014 рік  3 дітей, з них 2 дитини громадянами України та 1 дитину  іноземними громадянами.

Службою у справах дітей районної державної адміністрації вживаються заходи щодо формування банку даних сімей, які бажають взяти на виховання дитину-сироту та дитину, позбавлену батьківського піклування.

Протягом 2014 року під опіку (піклування) громадян передано 21 дитину-сироту та дитину, позбавлену батьківського піклування, за І півріччя 2015 року – 5 дітей, даної категорії.

У Кіровоградському районі створено та функціонує 6 прийомних сімей та 3 дитячі будинки сімейного типу,  у яких станом  на 01 липня 2015 року виховується 34 дитини.

ПС, ДБСТ

Рік створення

Влаштовано дітей у 2006 році

Влаштовано дітей у 2007 році

Влаштовано дітей у 2008 році

Влаштовано дітей у

2009 році

Влаштовано дітей у

2010 році

 

Влаштовано дітей у

2011 році

Влаштовано дітей у

2012 році

Влаштовано дітей у

2013  році

 

 

Влаштовано дітей у

2014 році

Влаштовано дітей у

2015 році

 

 

 

ПС Дикусарів

2006

2

 

 

 

 

 

 

ПС Бабичів

2006

1

3

 

 

ПС Кирпів

2007

2

2

 

 

 

 

 

ПС Захватихати

2009

2

 

 

 

 

 

 

 

 

ПС Кулики

2011

1

1

1

 

 

 

 

 

 

 

 

ПС Кушнарьових

2005

2

 

 

ДБСТ Бутейкіних

2012

2

2

2

ДБСТ Чікалових

2008

2

1

3

1

 

 

3

 

 

 

ДБСТ Нечепоренко

2012

2

2

1

 

 

 

 

ПС Єрмакової

2013

1

 

Всього

3

2

4

5

4

3

8

3

4

 

4

 

 

Прийомна сім’я Єрмакової припинила функціонування 05 квітня 2014 року розпорядженням голови Кіровоградської РДА № 90-р.

Станом на 01 липня 2015  року  дітей мають нерухоме майно, над яким встановлено опіку. Житлові права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, гарантовані статтями 39, 46 Житлового кодексу Української РСР, статтею 13 Закону України «Про охорону дитинства». Службою у справах дітей районної державної адміністрації постійно проводиться робота щодо постановки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, на квартирний облік. Відповідно до рішень виконавчих комітетів сільських рад Кіровоградського району Кіровоградської області на квартирному обліку перебувають  13 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Протягом літнього періоду 2014 року на базі оздоровчих закладів  оздоровлено 90дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. За І півріччя 2015 року оздоровлено 89 дітей даної категорії

Управлінням соціального захисту населення районної державної адміністрації здійснюється нарахування та виплата державної допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, які виховуються в прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, за принципом «гроші ходять за дитиною». Протягом 2014 року державну соціальну допомогу на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування отримали діти даної категорії, які виховуються в  6 прийомних сім’ях та 3 дитячих будинках сімейного типу, на загальну суму 1 263,1 тис.грн.

В закладах культури Кіровоградського району протягом звітного періоду проводилися заходи, спрямовані на забезпечення безкоштовних та пільгових умов доступу дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до користування культурно-освітніми закладами. Працівники закладів культури району постійно залучають до творчих гуртків, любительських об’єднань, клубів за інтересами неповнолітніх дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, схильних до правопорушень.

В бібліотеках району проводилися конкурси малюнків, різноманітні книжкові виставки, казкові вікторини та ігрові розважальні програми для дітей. При 30 бібліотеках району для дітей діють літературні об’єднання та гуртки за інтересами.

Основними пріоритетними напрямками роботи служби у справах дітей районної державної адміністрації залишаються:

  • розвиток сімейних форм виховання у районі;
  • забезпечення своєчасності влаштування дітей, які втратили батьків або залишилися без батьківського піклування;
  • проведення профілактичних рейдів «Діти вулиці», «Вокзал», Всеукраїнський рейд «Урок», з метою зменшення кількості безпритульних дітей та схильних до бродяжництва.

 

Начальник служби
С. ЧЕРНЕНКО